Video Interviews: Night Three of NCAP Invite

The third night of the Nation’s Capital Invitational was packed with action from some of the nation’s fastest age-group swimmers. While there was seemingly fast swimming all over the pool, a few swimmers continued to perform exceptionally well as we approach the end of the four-day long competition.

Casey Storch out of Machine Aquatics took the men’s 200 yard breaststroke after nabbing a win in the 100 distance last night. Storch was able to put together a 1:57.64 in the 200, which was well ahead of the rest of the field. In the interview Storch discusses training, how he’s still learning how to swim the race and much more.

Machine’s 15-year old Anna Keating took the win in the women’s 200 breaststroke with a swift 2:12.67. Keating took the time to discuss the race, how the season is going and where she’s headed moving forward.

NCAP’s 14-year old Brett Feyerick earned himself two wins on night three while posting times of 21.46 in the 50 freestyle and 50.02 in the 100 backstroke. Both those times earn him NCSA Junior National times and the latter places him 20th on the 13-14 all-time time list. After the finals session, Feyerick talked to Swimming World about how his races went and what’s next for him in the coming months.

Go to Source

Relay NAG Record, Five Doubles Highlight Saturday Night at NCAP Invite

During the Saturday evening session at the NCAP Invite, the NOVA of Virginia 13-14 girls broke a National Age Group record in the 400 medley relay, while five swimmers picked up multiple victories each.

The quartet of Josephine Fuller, Grace Sheble, Caroline Sheble and Olivia Erickson posted a time of 3:44.77 in the aforementioned relay, beating the previous National Age Group record of 3:45.02 set by AquaJets in 2012.

In the senior age group, Central Bucks’ Morgan Scott was the women’s star of the night, winning both the 50 free (22.72) and 199 back (54.21). Nation’s Capital’s Cassidy Bayer posted her first win of the meet with a 1:56.08 in the 200 fly, while Machine’s Anna Keating won the 200 breast (2:12.67) and NCAP’s Chase Travis added a win in the 500 free to her earlier win in the 1650 free, touching in 4:44.34.

In the open men’s competition, NCAP’s Luke Durocher won both the 200 fly and 100 back. He edged out Penn Charter’s Reece Whitley in the 200 fly, 1:46.18 to 1:46.42, while posting a time of 49.27 in the backstroke.

NCAP’s Brandon Hamblin won the 50 free in 20.29, edging out Whitley and Suburban Seahawks’ Brian Brennan, who tied for second in 20.61. Machine’s Casey Storch won the 200 breast in 1:57.64, and NCAP’s Phillip Manoff posted a dominant win in the 500 free, touching in 4:25.78.

In addition to her relay exploits, Grace Sheble won her third individual event of the meet, winning the 13-14 girls’ 200 fly in 1:57.68, becoming the 11th-fastest 13-14 girl in U.S. history. But the age group star of the night was Greenwich YWCA’s Meghan Lynch, who won both the 200 breast (2:13.36) and 500 free (4:51.98).

Long Island’s Joanie Cash won the 13-14 girls’ 50 free in 23.61, and NCAP’s Mackenzie McConagha won the 100 back in 55.79.

In the 13-14 boys’ age group, Brett Feyerick won two events for the second striaght night, posting a 21.46 in the 50 free and a 50.02 in the 100 back. Meanwhile, Chelsea Piers’ Tyler Sicgiano won the 200 fly (1:52.28), NCAP’s Eric Liao won the 200 breast (2:08.66), and NCAP’s Landon Gentry came in first in the 500 free with a time of 4:46.71.

Eleanor Sun of NCAP went off in the 11-12 girls 100 breast, recording a time of 1:03.89 to move to No. 8 all-time among U.S. 13-14 girls. She later won the 200 IM in 2:04.73.

Also in the 11-12 girls’ age group, Tess Howley won both the 50 free (24.22) and 50 back (27.67).

For the 11-12 boys, Long Island’s Alvin Tsai won both the 100 breast (1:05.01) and 200 IM (2:06.41), while NCAP’s Kris Lawson won the 50 free (23.29), and Long Island’s Matt Beehler took first in the 50 back (26.63).

Nation’s Capital also took first in two relays, the boys’ 13-14 400 medley (3:41.30) and the open women’s 400 medley (3:41.30). Penn Charter won the open men’s 400 medley relay, with Whitley supplying an impressive 51.28 breaststroke split.

Full results

Go to Source

Nova 13-14 Girls Medley Relay Sets NAG Record

The Nova 13-14 Girls 400 medley relay. Photo Courtesy: Benji DeMotte

The Nova of Virginia Aquatics Girls 13-14 400-yard medley relay set a national age-group record by winning the event at the NCAP Invitational on Saturday.

The quartet of Josephine Fuller, Grace Sheble, Caroline Sheble and Olivia Erickson won the event in 3:44.77.

Fuller’s split was 56.61, followed by Grace Sheble (1:02.66), Caroline Sheble (55.29) and Erickson (50.21).

The previous record was set by PVS Resident at 3:47.30.

Go to Source

2017 Winter Junior Nationals West: Saturday Finals Live Recap

Photo Courtesy: Peter H. Bick

The final night of competition from the 2017 Winter Junior Nationals West will wrap up tonight at the University of Iowa Natatorium with 12 final events. Lucie Nordmann will aim for the top of the podium in both the 200 backstroke and 100 freestyle, while other swimmers to watch include Jack LeVant in the 200 butterfly and Zoe Bartel in the 200 breaststroke.

Live Results

Tonight’s events:

  • 1650 Free
  • 200 Back
  • 100 Free
  • 200 Breast
  • 200 Fly
  • 400 Free Relay

Go to Source

2017 Winter Junior Nationals East: Saturday Finals Live Recap

The final night of competition from the 2017 Winter Junior Nationals East will feature 12 total events as the meet will wrap up tonight in Knoxville, Tennessee. Junior team members Drew KiblerCarson FosterKelly Pash and Alex Walsh will all be in action along with many other good 18-and-under swimmers.

Heat Sheets

Tonight’s events:

  • 1650 Free
  • 200 Back
  • 100 Free
  • 200 Breast
  • 200 Fly
  • 400 Free Relay

Women’s 1650 Free

Madison Homovich took out the women’s mile with a 16:10.30 for the win. Homovich will be headed to Georgia next year where she will join a legendary historical distance program. She was well out in front the entire race as second went to Kensey McMahon of the Bolles School Sharks with a 16:13.72. She held off a good charge from Maggie Wallace of Egg Harbor (16:14.53).

Lola Mull (16:15.56), Emily Hetzer (16:20.25), Anna Kalandadze (16:24.31), Catherine Buroker (16:28.48) and Emma Weyant (16:30.02) also placed in the top eight.

 Event 25  Women 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 15:56.39  12/13/14  Gabrielle Kopenski, Texas Ford Aquat
    Name            Age Team                 Seed     Finals HyPts Points
=========================================================================
  1 Madison Homovic  17 Marlins of Ralei 16:09.89   16:10.30   917   20  
             26.86        55.82 (28.96)
        1:25.30 (29.48)     1:54.36 (29.06)
        2:23.60 (29.24)     2:52.87 (29.27)
        3:22.16 (29.29)     3:51.40 (29.24)
        4:20.60 (29.20)     4:50.02 (29.42)
        5:19.43 (29.41)     5:48.87 (29.44)
        6:18.29 (29.42)     6:47.80 (29.51)
        7:17.26 (29.46)     7:46.88 (29.62)
        8:16.60 (29.72)     8:46.04 (29.44)
        9:15.60 (29.56)     9:45.21 (29.61)
       10:14.71 (29.50)    10:44.30 (29.59)
       11:14.15 (29.85)    11:43.77 (29.62)
       12:13.41 (29.64)    12:43.11 (29.70)
       13:12.92 (29.81)    13:42.52 (29.60)
       14:12.36 (29.84)    14:42.20 (29.84)
       15:11.97 (29.77)    15:41.81 (29.84)    16:10.30 (28.49)
  2 Kensey McMahon   18 Bolles School Sh 16:16.88   16:13.72   908   17  
             27.40        56.79 (29.39)
        1:25.84 (29.05)     1:55.22 (29.38)
        2:24.66 (29.44)     2:54.24 (29.58)
        3:23.86 (29.62)     3:53.61 (29.75)
        4:23.58 (29.97)     4:53.23 (29.65)
        5:23.17 (29.94)     5:53.02 (29.85)
        6:22.76 (29.74)     6:52.37 (29.61)
        7:21.99 (29.62)     7:51.79 (29.80)
        8:21.62 (29.83)     8:51.16 (29.54)
        9:20.82 (29.66)     9:50.67 (29.85)
       10:20.33 (29.66)    10:50.14 (29.81)
       11:19.75 (29.61)    11:49.45 (29.70)
       12:19.14 (29.69)    12:48.72 (29.58)
       13:18.16 (29.44)    13:47.73 (29.57)
       14:17.34 (29.61)    14:46.97 (29.63)
       15:16.53 (29.56)    15:45.53 (29.00)    16:13.72 (28.19)
  3 Maggie Wallace   17 Egg Harbor Twp S 16:20.50   16:14.53   905   16  
             27.24        56.58 (29.34)
        1:26.10 (29.52)     1:55.58 (29.48)
        2:25.00 (29.42)     2:54.38 (29.38)
        3:23.73 (29.35)     3:53.11 (29.38)
        4:22.51 (29.40)     4:52.11 (29.60)
        5:21.81 (29.70)     5:51.39 (29.58)
        6:21.11 (29.72)     6:50.76 (29.65)
        7:20.43 (29.67)     7:50.10 (29.67)
        8:19.66 (29.56)     8:49.35 (29.69)
        9:19.07 (29.72)     9:48.90 (29.83)
       10:18.56 (29.66)    10:48.27 (29.71)
       11:18.08 (29.81)    11:47.93 (29.85)
       12:17.80 (29.87)    12:47.65 (29.85)
       13:17.50 (29.85)    13:47.34 (29.84)
       14:17.35 (30.01)    14:47.21 (29.86)
       15:17.14 (29.93)    15:46.44 (29.30)    16:14.53 (28.09)
  4 Lola Mull        15 Mid-Michigan Aqu 16:39.30   16:15.56   902   15  
             26.78        55.84 (29.06)
        1:25.44 (29.60)     1:55.12 (29.68)
        2:24.78 (29.66)     2:54.76 (29.98)
        3:24.75 (29.99)     3:54.65 (29.90)
        4:24.65 (30.00)     4:54.73 (30.08)
        5:24.40 (29.67)     5:54.07 (29.67)
        6:24.06 (29.99)     6:53.65 (29.59)
        7:23.35 (29.70)     7:53.13 (29.78)
        8:22.91 (29.78)     8:52.98 (30.07)
        9:23.20 (30.22)     9:52.90 (29.70)
       10:21.94 (29.04)    10:51.27 (29.33)
       11:20.63 (29.36)    11:50.34 (29.71)
       12:20.06 (29.72)    12:50.07 (30.01)
       13:19.72 (29.65)    13:49.55 (29.83)
       14:18.49 (28.94)    14:48.30 (29.81)
       15:18.14 (29.84)    15:47.18 (29.04)    16:15.56 (28.38)
  5 Emily Hetzer     17 Occoquan Swimmin 16:23.34   16:20.25   889   14  
             27.14        56.76 (29.62)
        1:26.33 (29.57)     1:56.37 (30.04)
        2:26.06 (29.69)     2:55.93 (29.87)
        3:25.70 (29.77)     3:55.62 (29.92)
        4:25.71 (30.09)     4:55.48 (29.77)
        5:25.31 (29.83)     5:54.84 (29.53)
        6:24.39 (29.55)     6:54.10 (29.71)
        7:23.85 (29.75)     7:53.95 (30.10)
        8:23.95 (30.00)     8:53.83 (29.88)
        9:23.53 (29.70)     9:53.68 (30.15)
       10:23.60 (29.92)    10:53.61 (30.01)
       11:23.56 (29.95)    11:53.31 (29.75)
       12:23.06 (29.75)    12:52.85 (29.79)
       13:22.58 (29.73)    13:52.16 (29.58)
       14:22.10 (29.94)    14:51.89 (29.79)
       15:21.65 (29.76)    15:51.60 (29.95)    16:20.25 (28.65)
  6 Anna Kalandadze  16 Radnor Aquatic C 16:29.98   16:24.31   878   13  
             26.89        55.81 (28.92)
        1:25.09 (29.28)     1:54.60 (29.51)
        2:24.28 (29.68)     2:53.79 (29.51)
        3:23.81 (30.02)     3:53.40 (29.59)
        4:23.42 (30.02)     4:53.38 (29.96)
        5:23.17 (29.79)     5:53.12 (29.95)
        6:23.05 (29.93)     6:53.22 (30.17)
        7:22.98 (29.76)     7:53.19 (30.21)
        8:23.32 (30.13)     8:53.39 (30.07)
        9:23.57 (30.18)     9:53.60 (30.03)
       10:23.85 (30.25)    10:54.32 (30.47)
       11:24.22 (29.90)    11:54.29 (30.07)
       12:24.58 (30.29)    12:54.62 (30.04)
       13:25.02 (30.40)    13:55.05 (30.03)
       14:25.20 (30.15)    14:55.13 (29.93)
       15:24.90 (29.77)    15:54.88 (29.98)    16:24.31 (29.43)
  7 Catherine Burok  17 Wilton Y Wahoos- 16:28.90   16:28.48   866   12  
             27.42        56.71 (29.29)
        1:26.56 (29.85)     1:56.72 (30.16)
        2:26.81 (30.09)     2:56.94 (30.13)
        3:27.07 (30.13)     3:57.39 (30.32)
        4:27.50 (30.11)     4:57.52 (30.02)
        5:27.71 (30.19)     5:58.14 (30.43)
        6:28.30 (30.16)     6:58.54 (30.24)
        7:28.53 (29.99)     7:58.65 (30.12)
        8:28.47 (29.82)     8:58.59 (30.12)
        9:28.60 (30.01)     9:58.78 (30.18)
       10:28.94 (30.16)    10:59.09 (30.15)
       11:29.20 (30.11)    11:59.13 (29.93)
       12:29.25 (30.12)    12:59.18 (29.93)
       13:29.16 (29.98)    13:59.29 (30.13)
       14:29.46 (30.17)    14:59.41 (29.95)
       15:29.44 (30.03)    15:59.29 (29.85)    16:28.48 (29.19)
  8 Emma Weyant      15 Sarasota YMCA Sh 16:31.47   16:30.02   862   11  
             28.43        58.40 (29.97)
        1:28.32 (29.92)     1:58.27 (29.95)
        2:28.46 (30.19)     2:58.47 (30.01)
        3:28.79 (30.32)     3:58.83 (30.04)
        4:28.73 (29.90)     4:58.76 (30.03)
        5:28.59 (29.83)     5:58.54 (29.95)
        6:28.58 (30.04)     6:58.73 (30.15)
        7:28.79 (30.06)     7:58.63 (29.84)
        8:28.73 (30.10)     8:58.67 (29.94)
        9:28.75 (30.08)     9:58.77 (30.02)
       10:29.09 (30.32)    10:59.34 (30.25)
       11:29.51 (30.17)    11:59.50 (29.99)
       12:29.68 (30.18)    13:00.08 (30.40)
       13:30.44 (30.36)    14:00.49 (30.05)
       14:30.68 (30.19)    15:00.98 (30.30)
       15:31.13 (30.15)    16:01.28 (30.15)    16:30.02 (28.74)

Men’s 1650 Free

Women’s 200 Back

Men’s 200 Back

Women’s 100 Free

Men’s 100 Free

Women’s 200 Breast

Men’s 200 Breast

Women’s 200 Fly

Men’s 200 Fly

Women’s 400 Free Relay

Men’s 400 Free Relay

Go to Source

Katusha-Alpecin unveil 2018 team kit in Calpe

The Katusha-Alpecin team unveiled its new look for the coming season at the 2018 team presentation in Calpe, Spain today. The squad will have a splash of light blue combined with the red and white of past years for the coming season.

The team’s big signing, Marcel Kittel, went against the usual rules of not appearing in his new team’s jersey before January 1, being pictured in the jersey in a Twitter post by the Katusha-Alpecin squad.

Other new signings including Nathan Haas (Dimension Data), Ian Boswell (Team Sky), Alex Dowsett (Movistar) appeared on stage in their next year jerseys during the team presentation.

Katusha Alpecin has 26 riders for the 2018 season: Maxim Belkov, Jenthe Biermans, Ian Boswell, Steff Cras, Alex Dowsett, Matteo Fabbro, José Gonçalves, Nathan Haas, Marco Haller, Reto Hollenstein, Robert Kišerlovski, Marcel Kittel, Pavel Kochetkov, Viacheslav Kuznetsov, Maurits Lammertink, Tiago Machado, Tony Martin, Marco Mathis, Baptiste Planckaert, Nils Politt, Jhonatan Restrepo, Simon Špilak, Mads Würtz Schmidt, Willie Smit, Rick Zabel, Ilnur Zakarin.

Go to Source

European Short Course Championships Pools Are Being Filled

Photo Courtesy: Stephen McCarthy / SPORTSFILE

More than 2 million liters of water have been filled to the two pools set up by MyrthaPools in Copenhagen (the competition pool and the warm-up pool). In a week, a meet featuring 548 athletes will start in the brand new, state-of-the-art facility in the Danish capital on the occasion of the first sport event held here.

According to the entries, 46 nations send their swimmers to the year-ending showcase. Host Denmark will have the largest team (38), Italy (36), Hungary (32) and Russia (31) also take part with huge 30+ member strong squads.

The short-course Europeans will take place on 13-17 December, 40 titles are up for grabs. LEN offers € 220,000 in prize money and beyond that record bonuses too for the first time, € 10,000 for the individual World Records and € 5,000 for the individual European Records.

The Short Course Europeans will be organised by LEN (European Swimming Federation) and the Danish Swimming Federation in co-operation with their partners Sport Event Denmark and the City of Copenhagen.

The above press release courtesy of the European Swimming Federation.

Go to Source

Doubles Within Reach at Junior Nationals West After Prelims

Lucie Nordmann. Photo Courtesy: Peter H. Bick

The final day of the 2017 Speedo Winter Junior National Championships — West opened with a fast start in Saturday morning’s preliminaries.

Katharine Berkhoff of Missoula Aquatic took the top seed in the 200-yard backstroke, finishing in 1:54.05. Lucie Nordmann of Magnolia Aquatic was one hundredth of a second behind at 1:54.06, setting up what could be an exciting finish in Saturday night’s final.

Filling out the top eighth were Rhyan White (1:54.82), Audrey Reimer (1:55.52), Bayley Stewart (1:56.41), Kylee Alons (1:56.61), Isabelle Stadden (1:57.11) and Danielle Carter (1:57.31).

In the men’s 200 back, Ethan Harder of Billings Aquatic took the top seed at 1:44.69. Spencer Walker was second (1:45.32), followed by Peter Larson (1:45.92), Nicholas Vance (1:46.13), Noah Henry (1:46.29), Harrison Lierz (1:46.83), Benjamin Patton (1:47.10) and Jason Park (1:47.31).

Nordmann took the top seed in the 100 free (48.84) as she tries to win a double on Saturday night. The second seed went to Julia Cook of Aggie Swim Club (49.22), followed by Amalie Fackenthal (49.26), Alexandra Crisera (49.41), Anicka Delgado (49.67), Coleen Gillilan (49.81), Kylee Alons (48.88), Ayla Spitz (49.99) and Pyper Doo (49.99).

Lillie Nordmann took the top seed in the 200 butterfly in 1:56.97. Ruby Martin was second (1:57.27), followed by Zephanie Koh (1:57.54), Gillilan (1:57.64), Dakota Luther (1:57.73), Luciana Thomas (1:57.84), Halladay Kinsey (1:57.84) and Emma Sticklen (1:58.26).

In the men’s 100 free, Daniel Krueger from McFarland Sparta took the top seed in 43.35. Danny Kovac was second (44.58), followed by Kyle Leach (44.65), Kevin Callan (44.77), Kaloyan Bratanov (44.86), Cooper Deryk (44.91), Andrew Trepanier (44.91) and William Bresette (44.94).

Ananias Puch of Team Rebel took the top seed in the men’s 200 breaststroke at 1:56.88, followed by teammates Zane Backes (1:57.89). Ethan Dang was third (1:58.52), followed by Daniel Roy (1:58.85), Ben Dillard (1:59.92), Michael Rudd (2:00.03), Forrest Frazier (2:00.03) and Bratanov (2:00.32).

In the women’s 200 breaststroke, Zoe Bartel of Fort Collins took the top seed in 2:09.97. Zoie Hartman of Crow Canyon was second at 2:10.50, followed by Vanessa Pearl (2:12.64), Gillian Davey (2:12.64), Isabelle Odgers (2:13.12), Valerie Tarazi (2:13.35), Emma Garfield (2:13.64) and Hanna Newby (2:14.35).

In the men’s 200 butterfly, Jack Levant took the top seed in 1:45.52, followed by Benjamin Miller (1:46.45), Gianluca Urlando (1:46.77), Seth Hendrix (1:46.79), Andrew Koustik (1:47.16), Aaron Pang (1:48.02), James Torrez (1:48.03) and Logan Davis (1:48.19).

Go to Source

(Video Interview) Reece Whitley Reflects on Successful 2017 and Looks Ahead

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Reece Whitley has experienced a mostly-successful 2017, setting a National High School record and being named Swimming World’s High School Swimmer of the Year before committing to attend Cal-Berkeley and winning four medals at the World Junior Championships. Friday morning, he sat down with Swimming World’s David Rieder to reflect on the whole year.

Whitley is competing this weekend at the Nation’s Capital Invitational, but he’s not swimming his typical breaststroke or IM events. Whitley started out the video by explaining what he gets out of swimming those events that are not his best, especially as he moves towards his college career.

Whitley went on to discuss the moments he’s most proud of in 2017, thinking back to his role as a captain on the World Junior Championships team. He also commented on his relationship with longtime coach Crystal Keelan, his upcoming cross-country move to Cal, whether he’s better at short course or long course and what his goals are for the upcoming summer of racing.

Check out more coverage from the Nation’s Capital Invite here.





No Comments

Go to Source

Final Morning of Junior Nationals East Sets Up Great Racing

Photo Courtesy: Peter H. Bick

Women’s 200 Back

Alex Walsh of Nashville has had herself quite a meet already at the East Junior Nationals in Knoxville. She continued her strong meet with a 1:53.68 for the 200 back top seed. Walsh improved her best time by 0.02 seconds and is still 18th all-time in the 15-16 age group.

400 IM champion Olivia Carter is the second seed with a 1:55.65 and Sinclair Larson is third at 1:56.05. Madison Homovich (1:56.78), Julia Menkhaus (1:57.16), Madelyn Flickinger (1:57.66), Caitlin Brooks (1:58.39) and Sadie Runeman (1:58.39) will swim in the championship final.

14-year-old Runeman moved up to 59th all-time in the 13-14 age group with her swim this morning.

 Event 27  Women 200 Yard Backstroke
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:50.59  12/14/13  Clara Smiddy, AquaKids Sharks-
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Alexandra Walsh  16 Nashville Aquati  1:53.70    1:53.68  q976  
             26.74        55.24 (28.50)
        1:24.39 (29.15)     1:53.68 (29.29)
  2 Olivia Carter    17 Enfinity Aquatic  1:57.24    1:55.65  q936  
             26.87        56.10 (29.23)
        1:25.95 (29.85)     1:55.65 (29.70)
  3 Sinclair Larson  17 SwimMAC Carolina  1:55.33    1:56.05  q929  
             27.77        57.06 (29.29)
        1:26.82 (29.76)     1:56.05 (29.23)
  4 Madison Homovic  17 Marlins of Ralei  1:55.88    1:56.78  q914  
             27.56        57.13 (29.57)
        1:27.08 (29.95)     1:56.78 (29.70)
  5 Julia Menkhaus   17 SwimMAC Carolina  1:55.38    1:57.16  q907  
             27.44        57.03 (29.59)
        1:27.09 (30.06)     1:57.16 (30.07)
  6 Madelyn Flickin  16 SwimMAC Carolina  1:57.81    1:57.66  q897  
             28.22        57.61 (29.39)
        1:27.66 (30.05)     1:57.66 (30.00)
  7 Caitlin Brooks   17 Gator Swim Club-  1:56.17    1:58.39  q883  
             27.14        56.41 (29.27)
        1:27.47 (31.06)     1:58.39 (30.92)
  7 Sadie Runeman    14 Crimson Aquatics  2:00.06    1:58.39  q883  
             28.29        58.05 (29.76)
        1:28.13 (30.08)     1:58.39 (30.26)

Men’s 200 Back

In the men’s 200 back, two of the best 16-year-olds of all-time will do battle in the A-final on Saturday night in Knoxville. Destin Lasco won the 100 back last night and swam the third fastest 200 back in 15-16 history with a 1:42.99. Lasco sits only behind 2016 Olympic gold medalist Ryan Murphy (1:40.90) and current Florida freshman Michael Taylor (1:41.94). Carson Foster is the second seed at 1:44.10 and is now tied for 12th all-time in the 15-16 rankings with Thomas Anderson.

Justin Grender (1:44.93), Keegan Walsh (1:45.65), Drew Kibler (1:46.16), John Healy (1:46.33), Joseph Licht (1:46.39) and Wyatt Davis (1:46.42) will also swim in the championship final.

Down the line, 14-year-old Cade Oliver swam a 1:50.85 which puts him at 60th overall. In the all-time rankings, he is now tied for 59th with 2004 Olympic champion and current long course world record holder Aaron Peirsol.

 Event 28  Men 200 Yard Backstroke
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:40.79  12/10/11  Jacob Pebley, Corvallis Aquati
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Destin Lasco     16 Pleasantville Aq  1:44.02    1:42.99  q946  
             25.08        52.38 (27.30)
        1:18.08 (25.70)     1:42.99 (24.91)
  2 Carson Foster    16 Mason Manta Rays  1:44.30    1:44.10  q920  
             24.46        50.38 (25.92)
        1:16.65 (26.27)     1:44.10 (27.45)
  3 Justin Grender   17 Cincinnati Marli  1:46.06    1:44.93  q900  
             24.72        51.44 (26.72)
        1:18.23 (26.79)     1:44.93 (26.70)
  4 Keegan Walsh     17 SwimAtlanta-GA    1:47.05    1:45.65  q883  
             24.72        51.23 (26.51)
        1:18.30 (27.07)     1:45.65 (27.35)
  5 Drew Kibler      17 Carmel Swim Club  1:45.95    1:46.16  q872  
             25.17        52.25 (27.08)
        1:19.25 (27.00)     1:46.16 (26.91)
  6 John Healy       17 Marlins of Ralei  1:46.55    1:46.33  q868  
             25.35        52.07 (26.72)
        1:19.19 (27.12)     1:46.33 (27.14)
  7 Joseph Licht     18 Tampa Bay  Aquat  1:49.17    1:46.39  q866  
             24.83        51.76 (26.93)
        1:19.25 (27.49)     1:46.39 (27.14)
  8 Wyatt Davis      16 Carmel Swim Club  1:45.46    1:46.42  q866  
             24.95        51.99 (27.04)
        1:18.96 (26.97)     1:46.42 (27.46)
 60 Cade Oliver      14 Franklin Regiona  1:53.30    1:50.85   766  
             25.69        53.68 (27.99)
        1:22.55 (28.87)     1:50.85 (28.30)

Women’s 100 Free

14-year-old Gretchen Walsh continued to make waves along with her sister Alex this weekend. Two days after swimming a 22.00 50 free from a flat start, she is the top seed in the 100 with a 49.35. That puts her at ninth all-time in the 13-14 age group rankings. She is the top seed tonight in Knoxville ahead of 16-year-old Kelly Pash (49.36) and Olwyn Bartis (49.44). Walsh will have her hands full if she can track down the 13-14 NAG record of 47.94 held by Missy Franklin.

Christina Regenauer (49.47), Alex Walsh (49.68), Trude Rothrock (49.82), Talia Bates (49.96) and Kathleen Golding (50.07) will also swim in the championship final.

 Event 29  Women 100 Yard Freestyle
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 46.29  12/13/14  Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Gretchen Walsh   14 Nashville Aquati    49.48      49.35  q899  
             23.79        49.35 (25.56)
  2 Kelly Pash       16 Carmel Swim Club    49.16      49.36  q898  
             23.98        49.36 (25.38)
  3 Olwyn Bartis     16 SwimMAC Carolina    57.92L     49.44  q894  
             23.52        49.44 (25.92)
  4 Christiana Rege  16 Condors Swim Clu    49.47      49.47  q892  
             23.66        49.47 (25.81)
  5 Alexandra Walsh  16 Nashville Aquati    48.90      49.68  q881  
             24.53        49.68 (25.15)
  6 Gertrude Rothro  18 Carmel Swim Club    49.68      49.82  q874  
             24.16        49.82 (25.66)
  7 Talia Bates      16 Gator Swim Club-    49.73      49.96  q866  
             24.11        49.96 (25.85)
  8 Kathleen Goldin  17 South Florida Aq    49.55      50.07  q860  
             24.04        50.07 (26.03)

Men’s 100 Free

Drew Kibler has already won two events on the weekend and he leads the 100 free prelims with a 43.71 on Saturday morning at the Winter Junior Nationals East in Knoxville. Kibler is just ahead of another hot hand in 16-year-old Destin Lasco (43.78). Lasco is now ninth all-time in the 100 free 15-16 rankings to move ahead of two-time Olympian Joe Hudepohl. Lasco will need a lot more if he can catch the NAG record held by Ryan Hoffer (42.67).

Those two lead a really strong field of swimmers. Cody Bybee (44.01), Jack Franzman (44.31), Mason Gonzalez (44.38), David Madej (44.41), Matthew Yish (44.43) and Jack Wright (44.60) will also swim in the championship final.

14-year-old John Alexy swam a 45.86 and is now 21st all-time in the 13-14 NAG rankings.

 Event 30  Men 100 Yard Freestyle
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 41.23  12/12/15  Ryan Hoffer, Scottsdale Aquat
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Drew Kibler      17 Carmel Swim Club    42.99      43.71  q893  
             21.03        43.71 (22.68)
  2 Destin Lasco     16 Pleasantville Aq    44.52      43.78  q889  
             21.92        43.78 (21.86)
  3 Cody Bybee       18 Dayton Raiders-O    43.78      44.01  q877  
             21.32        44.01 (22.69)
  4 Jack Franzman    18 Zionsville Swim-    43.44      44.31  q860  
             21.08        44.31 (23.23)
  5 Mason Gonzalez   17 Allegheny North-    43.62      44.38  q857  
             21.34        44.38 (23.04)
  6 David Madej      17 SwimStrongsville    44.17      44.41  q855  
             21.44        44.41 (22.97)
  7 Matthew Yish     17 SOLO Aquatics-NE    44.89      44.43  q854  
             21.21        44.43 (23.22)
  8 Jack Wright      17 Allegheny North-    44.67      44.60  q845  
             21.46        44.60 (23.14)
 52 John Alexy       14 Somerset Hills Y    46.47      45.86   777  
             22.12        45.86 (23.74)

Women’s 200 Breast

Nashville Aquatic Club isn’t just the Walsh siblings as Ella Nelson swam to the top time this morning with a 2:11.85 to be just ahead of Ashley McCauley of the Marlins of Raleigh. Both of those girls were seeded at a 2:09 so they could be challenging a sub 2:10 swim again tonight.

Claire Donan is the third seed at 2:12.39 with Nashville’s Allie Raab in fourth at 2:13.54. Emily Weiss was a part of the fastest 100 breast field in junior national history last night and she is the fifth seed here with a 2:13.61.

Katherine Douglass (2:14.50), Olivia Paoletti (2:15.52) and Mary Christensen (2:16.24) will also swim in the championship final.

 Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 2:07.73  12/10/16  Zoe Bartel, Fort Collins
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Ella Nelson      16 Nashville Aquati  2:09.99    2:11.85  q916  
             30.16      1:03.23 (33.07)
        1:37.15 (33.92)     2:11.85 (34.70)
  2 Ashley McCauley  16 Marlins of Ralei  2:09.82    2:11.87  q916  
             29.98      1:03.32 (33.34)
        1:37.25 (33.93)     2:11.87 (34.62)
  3 Claire Donan     16 Triton Swimming-  2:14.43    2:12.39  q908  
             29.97      1:03.37 (33.40)
        1:37.28 (33.91)     2:12.39 (35.11)
  4 Allison Raab     17 Nashville Aquati  2:09.86    2:13.54  q889  
             30.46      1:04.31 (33.85)
        1:38.81 (34.50)     2:13.54 (34.73)
  5 Emily Weiss      16 Cardinal Communi  2:11.96    2:13.61  q888  
             29.59      1:04.45 (34.86)
        1:39.06 (34.61)     2:13.61 (34.55)
  6 Katherine Dougl  16 Chelsea Piers Aq  2:10.59    2:14.50  q874  
             30.33      1:04.55 (34.22)
        1:39.46 (34.91)     2:14.50 (35.04)
  7 Olivia Paoletti  18 Delaware Swim Te  2:14.89    2:15.52  q858  
             30.76      1:05.11 (34.35)
        1:39.72 (34.61)     2:15.52 (35.80)
  8 Mary Christense  17 Chelsea Piers Aq  2:13.13    2:16.24  q847  
             31.15      1:05.75 (34.60)
        1:41.33 (35.58)     2:16.24 (34.91)

Men’s 200 Breast

Jacob Foster has been living in the shadow of his brother Carson a little bit this year, but had a huge swim this morning with a 1:55.40, which puts him at 16th all-time in the 17-18 rankings. He is three full seconds ahead of second place Calvin Yang (1:58.41) and Michael Macgill (1:58.66). Foster has already finished third or higher in three events this weekend in Knoxville and has a chance to win his first title of the weekend.

AJ Bornstein (1:58.88), Kieran Smith (1:59.33), William Chan (1:59.47), Dillon Hillis (1:59.69) and Timothy Connery (1:59.85) will also swim in the championship final.

Connery is the only swimmer under 17 and he is now 44th all-time in the 15-16 rankings as the 15-year-old passed Chase Kalisz in the all-time rankings.

 Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:52.37  12/10/16  Reece Whitley, Penn Charter  AC
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Jacob Foster     17 Mason Manta Rays  1:57.67    1:55.40  q948  
             26.19        55.77 (29.58)
        1:25.36 (29.59)     1:55.40 (30.04)
  2 Calvin Yang      18 Crimson Aquatics  1:58.10    1:58.41  q895  
             27.04        56.78 (29.74)
        1:27.26 (30.48)     1:58.41 (31.15)
  3 Michael Macgill  18 Club Wolverine-M  2:01.98    1:58.66  q891  
             26.72        56.67 (29.95)
        1:27.61 (30.94)     1:58.66 (31.05)
  4 Andrew Bornstei  17 Ridgefield Aquat  1:58.68    1:58.88  q887  
             27.06        57.08 (30.02)
        1:27.76 (30.68)     1:58.88 (31.12)
  5 Kieran Smith     17 Ridgefield Aquat  2:01.36    1:59.33  q879  
             26.89        57.04 (30.15)
        1:28.06 (31.02)     1:59.33 (31.27)
  6 William Chan     17 SwimMAC Carolina  1:59.08    1:59.47  q877  
             26.48        56.87 (30.39)
        1:28.16 (31.29)     1:59.47 (31.31)
  7 Dillon Hillis    17 Bolles School Sh  2:00.06    1:59.69  q873  
             26.32        56.55 (30.23)
        1:27.81 (31.26)     1:59.69 (31.88)
  8 Timothy Connery  15 SwimMAC Carolina  2:05.33    1:59.85  q870  
             26.91        56.98 (30.07)
        1:28.16 (31.18)     1:59.85 (31.69)

Women’s 200 Fly

 Event 33  Women 200 Yard Butterfly
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:54.37  12/13/14  Ella Eastin, SOCAL Aquatics A
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Kelly Pash       16 Carmel Swim Club  2:01.00    1:57.97  q893  
             26.99        56.83 (29.84)
        1:26.75 (29.92)     1:57.97 (31.22)
  2 Olivia Carter    17 Enfinity Aquatic  1:55.78    1:58.51  q883  
             26.61        56.74 (30.13)
        1:27.41 (30.67)     1:58.51 (31.10)
  3 Abigail Hay      16 Lake Erie Silver  2:02.68    1:58.94  q876  
             26.61        57.09 (30.48)
        1:28.15 (31.06)     1:58.94 (30.79)
  4 Caroline Cooper  16 Highlander Aquat  2:01.89    1:58.98  q875  
             26.39        56.74 (30.35)
        1:27.99 (31.25)     1:58.98 (30.99)
  5 Isabel Traba     16 Sarasota YMCA Sh  1:59.12    1:59.00  q874  
             26.90        56.77 (29.87)
        1:27.57 (30.80)     1:59.00 (31.43)
  6 Julia Menkhaus   17 SwimMAC Carolina  1:57.05    1:59.48  q866  
             26.99        56.70 (29.71)
        1:27.67 (30.97)     1:59.48 (31.81)
  7 Margaret Bernin  18 Dayton Raiders-O  2:01.01    1:59.73  q862  
             27.38        57.61 (30.23)
        1:28.41 (30.80)     1:59.73 (31.32)
  8 Sophie Housey    15 Grosse Pointe Ga  2:00.13    1:59.89  q859  
             27.54        58.01 (30.47)
        1:29.06 (31.05)     1:59.89 (30.83)

Men’s 200 Fly

 Event 34  Men 200 Yard Butterfly
==================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:43.64  12/14/13  Robert McHugh, Baylor Swim Club
    Name            Age Team                 Seed    Prelims HyPts       
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 *Mason Wilby     18 Gator Swim Club-  1:45.94    1:45.12  q917  
             23.80        51.09 (27.29)
        1:17.68 (26.59)     1:45.12 (27.44)
  2 Zachary Brown    17 Marlins of Ralei  1:46.19    1:45.47  q910  
             23.78        50.88 (27.10)
        1:17.86 (26.98)     1:45.47 (27.61)
  3 Cody Bybee       18 Dayton Raiders-O  1:47.66    1:46.04  q897  
             23.63        50.39 (26.76)
        1:17.82 (27.43)     1:46.04 (28.22)
  4 Carson Foster    16 Mason Manta Rays  1:48.09    1:46.87  q879  
             24.24        52.02 (27.78)
        1:19.49 (27.47)     1:46.87 (27.38)
  5 Jacob Johnson    17 Delaware Swim Te  1:46.78    1:46.88  q879  
             23.55        50.63 (27.08)
        1:18.42 (27.79)     1:46.88 (28.46)
  6 Raunak Khosla    17 Dynamo Swim Club  1:47.77    1:46.99  q876  
             24.21        51.53 (27.32)
        1:19.23 (27.70)     1:46.99 (27.76)
  7 Jacob Foster     17 Mason Manta Rays  1:48.88    1:47.05  q875  
             24.24        51.94 (27.70)
        1:19.57 (27.63)     1:47.05 (27.48)
  8 Sterling Crane   16 Episcopal AmberJ  1:48.97    1:47.27  q870  
             23.75        51.13 (27.38)
        1:19.00 (27.87)     1:47.27 (28.27)

Go to Source