Jos van Emden takes win in wet and windy Dwars door West-Vlaanderen

LottoNL-Jumbo’s Jos van Emden beat Silvan Dillier (BMC Racing) to win Dwars door West-Vlaanderen.

Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) won the Belgian one-day semi-Classic Dwars door West-Vlaanderen on Sunday, beating Silvan Dillier (BMC Racing) in a sprint.

On a wet and windy afternoon in Flanders, the race was characterised by a number of echelons and frequent changes in the lead group.

But van Emden and Dillier attacked together inside the final 30km and were able to make it to the finishing town of Ichtegem as a duo.

>>> The weather at Dwars door West-Vlaanderen looks absolutely grim

Dillier led the pair in the final 500 metres, repeatedly looking back to check on van Emden’s intentions. With just a few hundred metres remaining, van Emden darted to the right of Dillier, opened up an advantage and crossed the line a bike length in front of him.

Conditions at the start of the day were perfect for lovers of ‘epic’ Flanderian weather. A break of 21 riders formed early on with three other groups behind, separated by the crosswinds.

Formerly a three-day race up until this year and also going by the name of the Johan Museeuw Classic, the cobbled climb of the Kemmelberg is the race’s most famous stretch of road.

Lotto-Soudal were the team at the head of the chasing peloton and brought back the leading group with 90km still to ride.

>>> Eight riders who could spring a surprise in the cobbled Classics

A group of six riders was next to form, then another large group of 20, but it wasn’t until 35km that the decisive move was allowed to go and stick.

It contained Jens Debusschere (Lotto-Soudal), Twan Castelijns (LottoNL-Jumbo), Le Samyn winner Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport), Jan-willen Van Schip (Delta Cycling), Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij), Dillier and Vam Emden.

The latter two set off in pursuit in tandem seven kilometres later and the remaining six riders could not catch them as they rode towards the finish. Hansen, though, did his best, being in sight of the duo in the final kilometre, to take third.

It was van Emden’s ninth win of his career and the first since he won a short time trial at the Star ZLM Tour last year.


Go to Source

Michelle Coleman Posts 1:55 200 Free on Final Day of NSW Open Championships

Photo Courtesy: Pia Ellegaard Mortensen

Several Australian, Russian and Japanese performers continued to put in strong work on the final day of the New South Wales Open Championships in Sydney, but it was Sweden’s Michelle Coleman who put in the strongest performance, posting the fastest time in the world in the women’s 200 free. Others posting the top time in the world in their respective events included Yulia EfimovaCameron McEvoy and Emily Seebohm.

Live results
Full results

South Korea’s Sehyeon An posted a strong time of 2:10.57 in the women’s 200 fly to win that event by almost two seconds, the time good enough for eighth in the world rankings. Laura Taylor finished second in 2:12.29, and third went to Emily Washer in 2:12.57.

Event 28  Women 200 LC Metre Butterfly
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:34.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 AN, SEHYEON            21 KOREA             2:12.73    2:10.57  
             28.73      1:02.13 (33.40)
        1:35.96 (33.83)     2:10.57 (34.61)
  2 TAYLOR, LAURA          17 TSS               2:13.26    2:12.29  
    r:+0.56  29.90      1:03.28 (33.38)
        1:38.62 (35.34)     2:12.29 (33.67)
  3 WASHER, EMILY          20 CARL              2:15.02    2:12.57  
    r:+0.71  28.76      1:02.27 (33.51)
        1:36.45 (34.18)     2:12.57 (36.12)
  4 STUART, ALICE          19 TSS               2:16.44    2:13.13  
             31.04      1:04.41 (33.37)
        1:40.06 (35.65)     2:13.13 (33.07)
  5 GILMOUR, TIANNI        21 SPRTN             2:17.30    2:15.51  
    r:+0.41  30.17      1:04.65 (34.48)
        1:39.45 (34.80)     2:15.51 (36.06)
  6 LICCIARDI, CHRISTINA   21 SOSC              2:17.41    2:15.89  
    r:+0.49  30.29      1:04.62 (34.33)
        1:40.31 (35.69)     2:15.89 (35.58)
  7 DAVY, LAURA            16 SYP               2:19.00    2:16.61  
             30.65      1:05.49 (34.84)
        1:40.98 (35.49)     2:16.61 (35.63)
  8 FITZHENRY, FRANCESCA   17 TRGR              2:18.01    2:16.88  
    r:+0.72  30.63      1:05.26 (34.63)
        1:40.49 (35.23)     2:16.88 (36.39)
  9 BARNES, BRITTANY       18 CARL              2:19.28    2:18.60  
    r:+0.77  30.55      1:05.68 (35.13)
        1:41.25 (35.57)     2:18.60 (37.35)
 10 OLDSEN, ELLYSIA        21 MARI              2:19.71    2:20.45  
    r:+0.72  29.44      1:05.22 (35.78)
        1:42.38 (37.16)     2:20.45 (38.07)

David Morgan used a strong second 50 to pull away from Japan’s Yuya Sakamoto in the men’s 100 fly. Morgan touched in 53.28, and Sakamoto came in at 53.60. Fading to third was Theodoeo Benehoutsos (53.86).

Event 29  Men 100 LC Metre Butterfly
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:00.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MORGAN, DAVID          23 TSS                 54.28      53.28  
    r:+0.70  25.32        53.28 (27.96)
  2 SAKAMOTO, YUYA         17 JAPAN               54.00      53.60  
    r:+0.65  25.41        53.60 (28.19)
  3 BENEHOUTSOS, THEODORO  18 MVC                 54.14      53.86  
    r:+0.56  25.45        53.86 (28.41)
  4 LEE, TAEGUE            18 KOREA               54.74      53.92  
    r:+0.66  25.25        53.92 (28.67)
  5 IRVINE, GRANT          25 STPET               54.61      54.18  
    r:+0.70  25.39        54.18 (28.79)
  6 MARKS, EDWARD          20 CARL                54.46      54.25  
    r:+0.66  26.17        54.25 (28.08)
  7 MCCARTHY, BRAYDEN      19 BOND                54.94      54.45  
    r:+0.66  25.53        54.45 (28.92)
  8 GOUGH, BOWEN           18 NUN                 54.68      54.52  
             25.75        54.52 (28.77)
  9 JONES, CAMERON         20 STPET               54.84      54.67  
    r:+0.70  24.99        54.67 (29.68)
 10 TEMPLE, MATTHEW        17 NUN                 55.40      54.76  
    r:+0.66  25.85        54.76 (28.91)

Russia’s Efimova also recorded the top time in the world in an event, checking in at 30.61 in the women’s 50 breast. She was followed into the wall by Georgia Bohl (31.22) and Satmoi Suzuki (31.64).

Event 30  Women 50 LC Metre Breaststroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  38.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 EFIMOVA, YULIYA        24 RUSS                31.08      30.61  
         r:+0.73                       
  2 BOHL, GEORGIA          19 STPET               31.48      31.22  
         r:+0.69                       
  3 SUZUKI, SATMOI         26 JAPAN               31.70      31.64  
         r:+0.62                       
  3 HANSEN, JESSICA        21 NUN                 31.70      31.64  
         r:+0.68                       
  5 MCKEOWN, TAYLOR        21 SPRTN               32.44      32.03  
         r:+0.77                       
  6 ERIKSSON, JESSICA      23 SWED                32.83      32.47  
         r:+0.72                       
  7 WALLACE, TESSA         23 PWCAL               32.36      32.54  
         r:+0.67                       
  9 VAN BREUGEL, CASSANDR  22 WOYW                33.55      33.58  
         r:+0.72                       
 11 QUINN, JESSIE          23 CARL                33.59      33.78  
         r:+0.77                       
 13 EVERINGHAM, MEKAYLA    19 TRGR                33.80      33.80  
         r:+0.68

Matthew Wilson put up a 210.67 to win the men’s 200 breast in dominant fashion. The swim was solid, but he’s actually been as fast as 2:09.65 earlier this year, which ranks No. 2 in the world behind Ippei Watanabe’s world record of 2:06.67. Two other Japanese swimmers finished among the top three in Sydney: Yu Hanaguruma (2:12.35) and Hiromasa Fujimori (2:12.90).

Event 31  Men 200 LC Metre Breaststroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:37.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 WILSON, MATTHEW        18 SOSC              2:12.27    2:10.67  
    r:+0.66  29.69      1:02.54 (32.85)
        1:36.38 (33.84)     2:10.67 (34.29)
  2 HANAGURUMA, YU         17 JAPAN             2:15.63    2:12.35  
    r:+0.56  31.28      1:04.04 (32.76)
        1:38.97 (34.93)     2:12.35 (33.38)
  3 FUJIMORI, HIROMASA     25 JAPAN             2:16.70    2:12.90  
             30.28      1:03.87 (33.59)
        1:38.23 (34.36)     2:12.90 (34.67)
  4 CAVE, DANIEL           18 MVC               2:16.79    2:14.90  
    r:+0.69  29.95      1:04.86 (34.91)
        1:39.72 (34.86)     2:14.90 (35.18)
  5 INAGAKI, DAICHI        17 JAPAN             2:15.80    2:15.22  
    r:+0.64  30.18      1:04.36 (34.18)
        1:39.26 (34.90)     2:15.22 (35.96)
  6 GARROD, JACOB          20 NZL               2:18.94    2:16.58  
    r:+0.57  31.57      1:06.50 (34.93)
        1:41.56 (35.06)     2:16.58 (35.02)
  6 OSAKI, IKUMA           17 JAPAN             2:17.64    2:16.58  
    r:+0.69  30.57      1:05.51 (34.94)
        1:40.76 (35.25)     2:16.58 (35.82)
  8 LAYTON, JULIAN         22 NZL               2:17.09    2:16.73  
    r:+0.68  31.63      1:06.41 (34.78)
        1:41.91 (35.50)     2:16.73 (34.82)
  9 MCKECHNIE, JAMES       21 STP               2:19.81    2:18.22  
    r:+0.78  30.72      1:05.47 (34.75)
        1:41.47 (36.00)     2:18.22 (36.75)
 10 RITZAU, JONOTHAN       23 KAWTR             2:20.09    2:21.01  
    r:+0.67  31.96      1:07.87 (35.91)
        1:44.67 (36.80)     2:21.01 (36.34)

Daniel Fox (S14) won the men’s multi-class 100 free, followed by Matthew Levy (S7, 1:02.98) and Joshua Alford (S14, 55.91).

Event 113  Men 10 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 FOX, DANIEL S14        25 SPRTN               53.52      55.18  
    r:+0.72  26.43        55.18 (28.75)
  2 LEVY, MATTHEW S7       30 NSYD              1:01.99    1:02.98  
             30.88      1:02.98 (32.10)
  3 ALFORD, JOSHUA S14     21 TNGV                54.60      55.91  
    r:+0.72  27.59        55.91 (28.32)
  4 SCHLUTER, LIAM S14     18 KAWTR               55.54      56.48  
    r:+0.58  28.05        56.48 (28.43)
  5 KILDUFF, MITCHELL S14  21 SLCA                56.14      56.63  
    r:+0.72  27.27        56.63 (29.36)
  6 JASON, BRAEDAN S13     18 SPRTN               53.81      54.32  
         r:+0.51                       
  7 DISKEN, TIMOTHY S9     20 PLC                 56.23      58.24  
    r:+0.46  28.47        58.24 (29.77)
  8 HODGE, TIMOTHY S9      16 THIL                58.85      59.94  
    r:+0.76  29.00        59.94 (30.94)

In the women’s 100 free multi-class, Jenna Jones (S13) took the win in 1:03.58, followed by Taylor Corry (S14, 1:02.21) and Jasmine Greenwood (S9, 1:08.94).

Event 114  Women 10 & Over 100 LC Metre Freestyle Multi-Class
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 JONES, JENNA S13       16 SPRW              1:02.75    1:03.58  
    r:+0.73  30.12      1:03.58 (33.46)
  2 CORRY, TAYLOR S14      22 MLCM              1:01.34    1:02.21  
    r:+0.80  29.42      1:02.21 (32.79)
  3 GREENWOOD, JASMINE S9  12 BBASC             1:08.99    1:08.94  
    r:+0.77  32.55      1:08.94 (36.39)
  4 COOK, AMY S14          18 SLCA              1:05.00    1:05.12  
             30.84      1:05.12 (34.28)
  5 SCOTT, MADELEINE S9    24 NUN               1:08.86    1:10.17  
    r:+0.73  33.27      1:10.17 (36.90)
  6 LUCY, JADE S14         20 SLCA              1:05.97    1:05.77  
    r:+0.67  31.60      1:05.77 (34.17)
  7 SLACK, ELIZABETH S9    20 LCOV              1:09.73    1:11.01  
             34.11      1:11.01 (36.90)
  8 MCTERNAN, MADELEINE S  16 BOND              1:06.50    1:07.59  
    r:+0.83  31.24      1:07.59 (36.35)

Coleman blasted a 1:55.98 to move ahead of Federica Pellegrini’s 1:56.07 as the top time in the world this year. Coleman had some company going out from Cate Campbell and Shayna Jack, but both faded down the stretch. Campbell, making a rare appearance in the 200 free, finished second in 1:58.21, and Jack was third in 1:58.31. Following that duo was Madison Wilson (1:58.54) and Emma McKeon (1:59.27).

Event 32  Women 200 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:12.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 COLEMAN, MICHELLE      23 SWED              1:59.28    1:55.98  
    r:+0.76  27.28        56.84 (29.56)
        1:26.43 (29.59)     1:55.98 (29.55)
  2 CAMPBELL, CATE         24 COMM              2:00.31    1:58.21  
    r:+0.81  26.86        56.63 (29.77)
        1:27.45 (30.82)     1:58.21 (30.76)
  3 JACK, SHAYNA           18 COMM              2:00.51    1:58.31  
    r:+0.79  26.89        56.77 (29.88)
        1:27.88 (31.11)     1:58.31 (30.43)
  4 WILSON, MADISON        22 STPET             2:00.13    1:58.54  
             27.47        57.31 (29.84)
        1:28.12 (30.81)     1:58.54 (30.42)
  5 MCKEON, EMMA           22 STPET             2:01.25    1:59.27  
    r:+0.77  27.95        58.56 (30.61)
        1:29.21 (30.65)     1:59.27 (30.06)
  6 MELVERTON, KIAH        20 TSS               2:01.18    2:00.51  
             28.28        58.88 (30.60)
        1:29.97 (31.09)     2:00.51 (30.54)
  7 WOODS, ELYSE           18 MVC               2:01.68    2:01.27  
    r:+0.72  28.41        59.09 (30.68)
        1:30.48 (31.39)     2:01.27 (30.79)
  8 NEALE, LEAH            21 SPRTN             2:01.38    2:01.34  
             28.50        59.01 (30.51)
        1:30.81 (31.80)     2:01.34 (30.53)
  9 SCHLICHT, JEMMA        19 SPRTN             2:01.48    2:01.92  
    r:+0.74  28.56        59.44 (30.88)
        1:30.50 (31.06)     2:01.92 (31.42)
 10 ELMSLIE, BRITTANY      22 BGRAM             2:00.86    2:09.56  
    r:+0.72  25.97        54.63 (28.66)
        1:35.05 (40.42)     2:09.56 (34.51)

McEvoy blasted the first sub-22-second 50 free in 2017 as he touched in 21.88 to win the race comfortably. 100 free Olympic gold medalist Kyle Chalmers, competing in his first A-final of the weekend, took second in 22.23, and James Roberts was third in 22.43.

Event 33  Men 50 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  25.60
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 MCEVOY, CAMERON        22 BOND                22.12      21.88  
         r:+0.59                       
  2 CHALMERS, KYLE         18 MARI                22.50      22.23  
         r:+0.73                       
  3 ROBERTS, JAMES         25 SOMGC               22.55      22.43  
         r:+0.66                       
  4 KOGA, JUNYA            29 JAPAN               23.46      22.75  
         r:+0.62                       
  5 ABOOD, ANDREW          26 MARI                23.05      22.82  
         r:+0.74                       
  6 CARTWRIGHT, JACK       18 STPET               22.99      22.83  
         r:+0.74                       
  7 STOCKWELL, WILLIAM     21 COMM                22.91      22.90  
         r:+0.67                       
  8 JONES, CAMERON         20 STPET               23.28      23.10  
         r:+0.65                       
  9 MCCARTHY, BRAYDEN      19 BOND                23.11      23.16  
         r:+0.67                       
 11 GILL, CAIDEN           18 NUN                 23.53      23.53  
         r:+0.64

Abbie Harkin held off Kaylie McKeown to win the women’s 200 IM, 2:13.78 to 2:13.93, while Taylor McKeown took third in 2:14.62. Efimova’s 36.43 breaststroke split helped propel her to fifth (2:15.90).

Event 34  Women 200 LC Metre IM
==================================================================
 Meet Qualifying:  2:33.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 HARKIN, ABBEY          18 STPET             2:16.57    2:13.78  
    r:+0.72  29.05      1:04.27 (35.22)
        1:42.47 (38.20)     2:13.78 (31.31)
  2 MCKEOWN, KAYLEE        15 SPRTN             2:17.98    2:13.93  
    r:+0.68  30.21      1:02.13 (31.92)
        1:43.34 (41.21)     2:13.93 (30.59)
  3 MCKEOWN, TAYLOR        21 SPRTN             2:16.31    2:14.62  
    r:+0.66  29.51      1:04.81 (35.30)
        1:43.11 (38.30)     2:14.62 (31.51)
  4 SCOTT, AISLING         24 BGRAM             2:16.17    2:14.89  
    r:+0.69  29.68      1:03.92 (34.24)
        1:41.94 (38.02)     2:14.89 (32.95)
  5 EFIMOVA, YULIYA        24 RUSS              2:18.32    2:15.90  
             29.71      1:05.32 (35.61)
        1:41.75 (36.43)     2:15.90 (34.15)
  6 WILDIN-SNEDDEN, ACACI  18 STPET             2:19.03    2:17.23  
    r:+0.65  29.05      1:05.40 (36.35)
        1:45.40 (40.00)     2:17.23 (31.83)
  7 WILKINS, SAMANTHA      22 NUN               2:18.14    2:17.64  
    r:+0.49  29.68      1:04.61 (34.93)
        1:44.65 (40.04)     2:17.64 (32.99)
  8 TAKAHASHI, MIHO        24 JAPAN             2:18.70    2:17.70  
    r:+0.74  30.90      1:06.73 (35.83)
        1:45.00 (38.27)     2:17.70 (32.70)
  9 SHERIDAN, MIKKAYLA     22 SPRTN             2:19.01    2:18.34  
             28.73      1:04.02 (35.29)
        1:45.78 (41.76)     2:18.34 (32.56)
 10 IRISAWA, MANA          17 JAPAN             2:19.44    2:18.39  
    r:+0.67  29.97      1:05.88 (35.91)
        1:45.63 (39.75)     2:18.39 (32.76)

Japan’s Tomoya Takeuchi finished atop the men’s 400 IM in 4:18.52. Callum Sherington finished second in 4:23.83, and David Schlict took third in 4:27.34.

Event 35  Men 400 LC Metre IM
==================================================================
 Meet Qualifying:  4:57.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 TAKEUCHI, TOMOYA       18 JAPAN             4:24.67    4:18.52  
    r:+0.59  26.74        57.92 (31.18)
        1:31.88 (33.96)     2:05.50 (33.62)
        2:41.70 (36.20)     3:18.79 (37.09)
        3:49.15 (30.36)     4:18.52 (29.37)
  2 SHERINGTON, CALLUM     19 CARL              4:32.03    4:23.83  
    r:+0.49  27.87        59.40 (31.53)
        1:32.69 (33.29)     2:06.31 (33.62)
        2:43.71 (37.40)     3:21.89 (38.18)
        3:53.26 (31.37)     4:23.83 (30.57)
  3 SCHLICHT, DAVID        17 MLC               4:31.45    4:27.34  
    r:+0.67  27.63        59.62 (31.99)
        1:34.77 (35.15)     2:09.59 (34.82)
        2:47.87 (38.28)     3:26.03 (38.16)
        3:57.28 (31.25)     4:27.34 (30.06)
  4 GILLILAND, JARED       22 CHAND             4:33.22    4:27.50  
    r:+0.61  27.94      1:00.07 (32.13)
        1:34.22 (34.15)     2:07.93 (33.71)
        2:45.92 (37.99)     3:24.63 (38.71)
        3:57.53 (32.90)     4:27.50 (29.97)
  5 HINDS-SYDENHAM, HAYDE  20 SOSC              4:32.95    4:29.09  
    r:+0.71  27.93      1:00.27 (32.34)
        1:35.01 (34.74)     2:08.91 (33.90)
        2:46.99 (38.08)     3:26.75 (39.76)
        3:58.66 (31.91)     4:29.09 (30.43)
  6 BOSKOVIC, KAZIMIR      21 NUN               4:29.25    4:30.67  
    r:+0.69  27.62        59.70 (32.08)
        1:34.36 (34.66)     2:07.57 (33.21)
        2:47.13 (39.56)     3:26.85 (39.72)
        3:58.94 (32.09)     4:30.67 (31.73)
  7 VANE-TEMPEST, LACHLAN  19 WOYW              4:35.65    4:32.63  
    r:+0.73  27.88      1:01.09 (33.21)
        1:35.55 (34.46)     2:09.51 (33.96)
        2:48.75 (39.24)     3:29.75 (41.00)
        4:01.97 (32.22)     4:32.63 (30.66)
  8 LEE, SE-BOM            15 CARL              4:35.79    4:33.14  
    r:+0.56  28.72      1:01.72 (33.00)
        1:36.65 (34.93)     2:10.37 (33.72)
        2:49.31 (38.94)     3:28.91 (39.60)
        4:01.47 (32.56)     4:33.14 (31.67)
  9 BLAIR, CAMERON         21 NZL               4:37.89    4:37.62  
    r:+0.66  28.89      1:02.43 (33.54)
        1:39.20 (36.77)     2:15.08 (35.88)
        2:52.69 (37.61)     3:32.41 (39.72)
        4:05.54 (33.13)     4:37.62 (32.08)
 10 MCDOUGALL, HAMISH      20 SYP               4:37.68    4:45.93  
    r:+0.68  28.33      1:01.36 (33.03)
        1:39.67 (38.31)     2:17.89 (38.22)
        2:58.29 (40.40)     3:39.92 (41.63)
        4:13.58 (33.66)     4:45.93 (32.35)

For the third time in a backstroke race on the weekend, Seebohm posted the fastest time in the world in the women’s 50 back. She came in at 27.72 to easily beat out Kaylee McKeown (28.14) and Minna Atherton (28.30).

Event 36  Women 50 LC Metre Backstroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  33.00
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 SEEBOHM, EMILY         24 BGRAM               27.99      27.72  
         r:+0.63                       
  2 MCKEOWN, KAYLEE        15 SPRTN               28.45      28.14  
         r:+0.59                       
  3 ATHERTON, MINNA        16 BGRAM               29.06      28.30  
         r:+0.61                       
  4 WILSON, MADISON        22 STPET               28.63      28.50  
         r:+0.57                       
  5 BAKER, HAYLEY          21 MVC                 29.09      28.80  
         r:+0.50                       
  6 WILLIAMS, ZOE          21 MARI                29.25      29.13  
         r:+0.63                       
  7 WHITTAKER, SIAN        19 MVC                 29.35      29.22  
         r:+0.61                       
  8 GODWIN, EMMA           19 NZL                 30.20      29.87  
         r:+0.70                       
  9 FORRESTER, AMY         18 BOND                30.38      30.20  
         r:+0.69                       
 10 BOOCOCK, KELSI         19 NZL                 30.08      30.27  
         r:+0.81

Ben Treffers edged out Joshua Beaver to win the men’s 100 back, 54.64 to 54.81. James Traiforos touched third in 56.02, but Junya Koga actually had the third-best time overall with his B-final time of 55.02.

Event 37  Men 100 LC Metre Backstroke
==================================================================
 Meet Qualifying:  1:04.50
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 TREFFERS, BENJAMIN     25 SOMGC               54.71      54.64  
    r:+0.56  26.68        54.64 (27.96)
  2 BEAVER, JOSHUA         24 NUN                 55.19      54.81  
    r:+0.51  26.64        54.81 (28.17)
  5 TRAIFOROS, JAMES       20 TRGR                56.78      56.02  
    r:+0.56  27.34        56.02 (28.68)
  6 LUDLOW, TRISTAN        19 RACKL               56.53      56.24  
    r:+0.63  27.29        56.24 (28.95)
  7 EDMONDS, BEN           25 MARI                56.77      56.53  
    r:+0.97  27.75        56.53 (28.78)
  9 COETZEE, CORNEILLE     22 NZL                 57.46      56.84  
    r:+0.55  27.70        56.84 (29.14)
 10 WOODWARD, BRADLEY      18 MING                56.97      56.88  
    r:+0.71  27.97        56.88 (28.91)
 12 CARTWRIGHT, JACK       18 STPET               57.16      57.11  
    r:+0.72  27.89        57.11 (29.22)
 13 KENNARD-CAMPBELL, FIN  17 NZL                 57.05      57.25  
    r:+0.58  27.93        57.25 (29.32)
 14 SELMAN, JACK           22 SPRTN               57.50      57.40  
    r:+0.60  27.93        57.40 (29.47)

The final individual race of the meet, the men’s 1500 free, went to Mack Horton in 15:13.98. That time was good for No. 8 in the early world rankings. Jack McLoughlin took second in 15:24.06, and finishing third was Ethan Owens in 15:36.69.

Event 38  Men 1500 LC Metre Freestyle
==================================================================
 Meet Qualifying:  16:50.00
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 HORTON, MACK           20 MVC              14:39.54   15:13.98  
    r:+0.76  27.82        58.26 (30.44)
        1:28.26 (30.00)     1:58.25 (29.99)
        2:28.55 (30.30)     2:58.55 (30.00)
        3:28.75 (30.20)     3:59.09 (30.34)
        4:29.73 (30.64)     5:00.04 (30.31)
        5:30.49 (30.45)     6:01.02 (30.53)
        6:31.67 (30.65)     7:02.38 (30.71)
        7:33.19 (30.81)     8:04.03 (30.84)
        8:34.85 (30.82)     9:05.40 (30.55)
        9:36.31 (30.91)    10:07.15 (30.84)
       10:38.26 (31.11)    11:08.76 (30.50)
       11:39.66 (30.90)    12:10.39 (30.73)
       12:41.20 (30.81)    13:12.08 (30.88)
       13:43.01 (30.93)    14:13.78 (30.77)
       14:44.17 (30.39)    15:13.98 (29.81)
  2 MCLOUGHLIN, JACK       22 CHAND            14:48.60   15:24.06  
    r:+0.73  28.03        58.33 (30.30)
        1:28.86 (30.53)     1:58.76 (29.90)
        2:29.31 (30.55)     2:59.78 (30.47)
        3:30.55 (30.77)     4:01.38 (30.83)
                                5:04.07 ( )
        5:35.01 (30.94)     6:05.61 (30.60)
        6:36.64 (31.03)     7:07.38 (30.74)
        7:38.47 (31.09)     8:09.33 (30.86)
        8:40.28 (30.95)     9:11.17 (30.89)
        9:42.40 (31.23)    10:13.42 (31.02)
       10:44.42 (31.00)    11:15.04 (30.62)
       11:46.23 (31.19)    12:17.22 (30.99)
       12:48.75 (31.53)    13:20.03 (31.28)
       13:51.49 (31.46)    14:22.78 (31.29)
       14:53.95 (31.17)    15:24.06 (30.11)
  3 OWENS, ETHAN           20 MARI             15:34.99   15:36.69  
    r:+0.79  29.18        59.92 (30.74)
        1:31.13 (31.21)     2:02.54 (31.41)
        2:33.94 (31.40)     3:05.46 (31.52)
        3:36.87 (31.41)     4:08.53 (31.66)
        4:40.03 (31.50)     5:11.77 (31.74)
        5:43.10 (31.33)     6:14.44 (31.34)
        6:46.05 (31.61)     7:17.36 (31.31)
        7:48.59 (31.23)     8:20.07 (31.48)
        8:51.52 (31.45)     9:22.77 (31.25)
        9:53.86 (31.09)    10:25.09 (31.23)
       10:56.46 (31.37)    11:28.01 (31.55)
       11:59.62 (31.61)    12:31.01 (31.39)
       13:02.35 (31.34)    13:33.83 (31.48)
       14:05.30 (31.47)    14:36.94 (31.64)
       15:08.04 (31.10)    15:36.69 (28.65)
  4 ROBERTS, WESLEY        19 WIAQ             15:42.27   15:43.25  
    r:+0.71  27.73        58.33 (30.60)
        1:28.97 (30.64)     2:00.01 (31.04)
        2:30.94 (30.93)     3:02.29 (31.35)
        3:33.42 (31.13)     4:05.27 (31.85)
        4:36.94 (31.67)     5:08.70 (31.76)
        5:40.55 (31.85)     6:12.32 (31.77)
        6:44.06 (31.74)     7:15.94 (31.88)
        7:47.51 (31.57)     8:19.44 (31.93)
        8:50.96 (31.52)     9:22.84 (31.88)
        9:54.40 (31.56)    10:26.09 (31.69)
       10:57.68 (31.59)    11:29.52 (31.84)
       12:01.10 (31.58)    12:32.93 (31.83)
       13:04.60 (31.67)    13:36.52 (31.92)
       14:08.35 (31.83)    14:40.34 (31.99)
       15:11.93 (31.59)    15:43.25 (31.32)
  5 PARRISH, JOSHUA        19 TSS              15:16.61   15:59.38  
    r:+0.70  29.01      1:00.67 (31.66)
        1:32.74 (32.07)     2:04.99 (32.25)
        2:37.02 (32.03)     3:09.09 (32.07)
        3:41.08 (31.99)     4:13.27 (32.19)
        4:45.64 (32.37)     5:17.83 (32.19)
        5:50.16 (32.33)     6:22.20 (32.04)
        6:54.66 (32.46)     7:27.00 (32.34)
        7:59.66 (32.66)     8:32.01 (32.35)
        9:04.24 (32.23)     9:36.29 (32.05)
       10:08.69 (32.40)    10:40.95 (32.26)
       11:13.18 (32.23)    11:45.39 (32.21)
       12:17.72 (32.33)    12:49.82 (32.10)
       13:22.00 (32.18)    13:54.31 (32.31)
       14:26.32 (32.01)    14:58.37 (32.05)
       15:29.83 (31.46)    15:59.38 (29.55)

Ami MatsauOlivia AdamsAlicia Walker and Clare Robertson finished atop the women’s 400 free relay for RAVN in 3:49.80.

Event 39  Women 400 LC Metre Freestyle 4 x 100m Freestyle Relay
====================================================================
 Meet Qualifying:  4:22.00
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 RAVN  'A'                           3:47.25    3:49.80  
     1) MATSAU, AMI 20                2) r:0.24 ADAMS, OLIVIA 17      
     3) r:0.63 WALKER, ALICIA 18      4) r:0.25 ROBERTSON, CLARE 18   
    r:+0.58  27.29        56.26 (56.26)
        1:24.03 (27.77)     1:54.36 (58.10)
        2:22.81 (28.45)     2:52.60 (58.24)
        3:20.36 (27.76)     3:49.80 (57.20)
  2 JAPAN  'A'                          3:42.81    3:52.69  
     1) MOCHIDA, SACHI 17             2) r:0.44 IRISAWA, MANA 17      
     3) r:0.30 SUZUKI, SATMOI 26      4) r:0.16 KOJIMA, MIKU 16       
    r:+0.67  27.01        56.68 (56.68)
        1:25.48 (28.80)     1:56.27 (59.59)
        2:23.29 (27.02)     2:54.64 (58.37)
        3:22.44 (27.80)     3:52.69 (58.05)
  3 CARL  'A'                           3:53.97    3:56.17  
     1) QUINN, JESSIE 23              2) WASHER, EMILY 20             
     3) YOO, CHLOE 17                 4) r:-0.25 ROLFE, MIA 16        
    r:+0.70  28.87        59.38 (59.38)
        1:27.19 (27.81)     1:57.67 (58.29)
        2:26.37 (28.70)     2:57.58 (59.91)
        3:25.18 (27.60)     3:56.17 (58.59)
  4 SLCA  'A'                           3:55.85    3:56.97  
     1) PARSONS, CODY 20              2) r:0.14 WHITE, JORDAN 23      
     3) r:0.24 HULL, RACHEL 16        4) r:0.27 SOUTHWELL, EMMA 19    
    r:+0.71  27.89        58.34 (58.34)
        1:26.99 (28.65)   1:58.99 (1:00.65)
        2:27.06 (28.07)     2:58.80 (59.81)
        3:26.08 (27.28)     3:56.97 (58.17)
  5 KNXP  'A'                           3:38.00    3:57.89  
     1) NEALE, CLAUDIA 14             2) r:0.35 MURPHY, MAYA 15       
     3) r:0.42 FYDLER, CLAUDIA 15     4) r:0.46 RILEY, ELOISE 16      
    r:+0.57  28.14        58.58 (58.58)
        1:27.98 (29.40)   1:59.06 (1:00.48)
        2:27.76 (28.70)   2:59.29 (1:00.23)
        3:27.52 (28.23)     3:57.89 (58.60)

BOND’s team of Alexander Graham, McEvoy, Brayden McCarthy and Elijah Winnington topped the men’s 400 free relay in 3:18.16. McEvoy split a quick 47.93, while Chalmers led off for second-place MARI in 48.58. After not swimming the individual 100 free two days earlier, Chalmers lead-off time is good for No. 3 in the world rankings.

Event 40  Men 400 LC Metre Freestyle 4 x 100m Freestyle Relay
====================================================================
 Meet Qualifying:  3:58.00
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 BOND  'A'                           3:18.17    3:18.16  
     1) GRAHAM, ALEXANDER 21          2) r:0.38 MCEVOY, CAMERON 22    
     3) r:0.25 MCCARTHY, BRAYDEN 19   4) r:0.35 WINNINGTON, ELIJAH 16 
    r:+0.73  23.81        49.87 (49.87)
        1:12.95 (23.08)     1:37.80 (47.93)
        2:00.99 (23.19)     2:27.77 (49.97)
        2:51.59 (23.82)     3:18.16 (50.39)
  2 MARI  'A'                           3:21.71    3:21.82  
     1) CHALMERS, KYLE 18             2) r:0.21 EDMONDS, BEN 25       
     3) r:0.31 LEWIS, HAYDEN 21       4) r:0.14 ABOOD, ANDREW 26      
    r:+0.72  23.60        48.58 (48.58)
        1:13.74 (25.16)     1:40.75 (52.17)
        2:05.37 (24.62)     2:32.59 (51.84)
        2:56.07 (23.48)     3:21.82 (49.23)
  3 SOSC  'A'                           3:58.00    3:23.13  
     1) PARKER, JAMIE 19              2) r:0.31 HANSFORD, JACOB 21    
     3) r:0.44 HERTZ, JOSHUA 20       4) r:0.37 WILSON, MATTHEW 18    
    r:+0.51  24.57        51.09 (51.09)
        1:15.15 (24.06)     1:41.16 (50.07)
        2:05.62 (24.46)     2:32.27 (51.11)
        2:56.73 (24.46)     3:23.13 (50.86)
  4 MVC  'A'                            3:24.86    3:24.21  
     1) GERRARD, JACK 22              2) r:0.35 NEGRI, BENNO 18       
     3) r:0.32 DAVENPORT-WRIGHHELL 19 4) r:0.35 HORTON, MACK 20       
    r:+0.69  24.58        50.34 (50.34)
        1:15.24 (24.90)     1:41.91 (51.57)
        2:06.45 (24.54)     2:33.35 (51.44)
        2:58.17 (24.82)     3:24.21 (50.86)
  5 JAPAN  'A'                          3:21.34    3:25.28  
     1) FUJIMORI, HIROMASA 25         2) r:0.07 TAKEUCHI, TOMOYA 18   
     3) r:0.19 SAKAMOTO, YUYA 17      4) r:0.19 KOGA, JUNYA 29        
    r:+0.56  25.34        52.86 (52.86)
        1:16.96 (24.10)     1:43.73 (50.87)
        2:08.67 (24.94)     2:35.34 (51.61)
        2:59.49 (24.15)     3:25.28 (49.94)

Full results

Go to Source

Adam Yates wins GP Industria & Artigianato for second time in four years

Adam Yates was the fastest man in the lead group of six to win the GP Industria & Artigianato in Italy.

Adam Yates won the GP Industria & Artigianato race in Italy for the second time in four years on Sunday, winning the sprint from the six-man lead group.

Yates and five other riders, including defending champion Simon Clarke (Cannondale-Drapac), sprung clear from the peloton with just over 15km remaining and having kept the chasers at bay, the Briton was the fastest in the sprint.

Fourth and the best young rider in last year’s Tour de France, it is only Yates’ fifth professional win in his career: his last victories were in the 2015 Clásica de San Sebastián, and the GP Industria & Artigianato in 2014.

“I tried to give it some welly on the last climb, but I couldn’t get away from the other guys so I had to wait for the sprint,” the 24-year-old said afterward. “I wasn’t lucky but I am not renowned as a sprinter so it’s a good win for me.”

>>> Adam Yates: Straight talking Brit who just wants to race his bike and win

The one-day race started and finished in Larciano and climbed San Baronto multiple times. A cohesive break struggled to form, but when it did it contained Nils Politt (Katusha-Alpecin), Davide Orrico (Sangemini-MG.Kvis), Adriano Brogi (GM Europa Ovini) and Angelo Raffaele (d’Amico-Utensilnord), building a gap of over seven minutes.

Unlikely to last to the finish, though, Politt distanced the other three before being caught himself at 43km, when Rob Power (Orica-Scott) and Bora-Hansgrohe increased the pressure on the rolling Tuscan roads.

Franco Pellizotti (Bahrain-Merida) clipped off the front soon after, being joined by Davide Ballerini (Androno-Giocattoli), but their lead was short-lived.

On the penultimate climb of San Baronto – where Clarke made his race-winning move last year – a group of five went clear that included the Australian.

Caught, a new group, superior to the last one, formed, and this time Clarke’s company was teammate Rigoberto Uran, Yates, Richard Carapaz (Movistar) and Androni-Giocattoli pair, Egan Bernal and Mattia Cattaneo.

Bahrain Merida headed the chase but the lead group crested the final ascent of San Baronto as one, holding a lead of 23 seconds with seven kilometres remaining.

Benal and Cattaneo both attempted long-distance sprints as the finished line approached, but within the last few hundred metres, it was Carapaz in front. The Ecuadorian had a sizeable lead at one point but Yates came to the right and edged around him to take the win.

Results

GP Industria & Artigianato (199.2km)

1. Adam Yates (Gbr) Orica-Scott in 4-50-00
2. Richard Carapaz (Ecu) Movistar at
3. Rigoberto Uran (Col) Cannondale-Drapac same time
4. Mattia Cattaneo (Ita) Androno-Giocattoli at 2secs
5. Egan Bernal (Col) Androno-Giocattoli at same time
6. Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac at 4secs
7. Francesco Gavazzi (Ita) Androno-Giocattoli at 17secs
8. Filippo Pozzato (Ita( Wilier Triestina at 18secs
9. Paolo Totò (Ita) Sangemini-MG.Vis at same time
10. Joaquín José Rojas (Esp) Movistar at 19 secs


Go to Source

The weather at Dwars door West-Vlaanderen looks absolutely grim

Dwars door West-Vlaanderen is taking place in sleet, high winds and with a temperature feel of -2.

Following Wednesday’s weather-affected La Samyn, riders at today’s Dwars door West-Vlaanderen are dealing with much more of the same: torrential rain and high winds.

Former Quick-Step rider and now of Wanty-Groupe Gobert Guillaume Van Keirsbulck won La Samyn in the week, but if the Belgian was hoping for kinder conditions in today’s race in West Flanders, then he will be sorely disappointed.

The wind has not abated – averaging close to 25mph – and the wet weather has not relented, with the grey skies unleashing a deluge of rain and sleet. To make matters worse for the riders, the temperature of 6-8°C actually feels like -2°C.

After just 30 minutes of racing the conditions had already taken its toll, splitting the field into four separate echelons.

Videos on Twitter show just how foul the weather was during the sign-on.

The weather, admittedly, makes it more exciting for the fans. Eurosport Player are showing live coverage of the race from 2.40pm.


Go to Source

Jamie Murray and Bruno Soares win Mexico Open doubles

Jamie Murray and Bruno Soares celebrate their win at the Mexican Open

Top seeds Jamie Murray and Bruno Soares won their first ATP doubles title of 2017 at the Mexican Open.

They beat American John Isner and Spain’s Feliciano Lopez 6-3 6-3 in Acapulco.

It is their fourth title since Briton Murray teamed up with the Brazilian last year.

“Today was a difficult match. We knew we weren’t going to get loads of chances, but we were able to take the ones we had,” said Murray.

“We did well to win the first match this week [against Marin Cilic and Nikola Mektic],” added Murray. “But that’s what often happens in doubles.

“You squeeze through the first match and go on to win the tournament.”

Go to Source

Swimming World Magazine Presents the 2017 Camp Directory

Swimming World Presents the 2017 Camp Directory

For over 40 years Swimming World has been featuring swim camps from around the country in our annual Swim Camp Directory. This month Swimming World is excited to present a nine-page directory of camps for you to choose from.

Featured Camps:

march-2017-cover-ryan-murphy

[PHOTO BY MATT RUBEL OF RUBEL PHOTOGRAPHY]

Not a subscriber?  Subscribe With This Special 3-Year Offer! Swimming World Magazine gives you unlimited access to all online content on SwimmingWorldMagazine.com and access to all of the back issues of Swimming World Magazine dating back to 1960!  Visit the Swimming World Magazine Vault.  

Order a single “Collectors” issue print copy here or download a single .pdf copy here.

Take a video tour of the current issue of Swimming World Magazine…

FEATURES
014 AMERICAN SWIMMING TEAM (Part IV): PRESENT—THE CORE AND BASE OF THE TEAM
by Chuck Warner
In this fourth of a six-part series on the American Swimming Team, Swimming World addresses the questions: Where do American world-ranked swimmers come from? Which LSCs are most successful at developing them? And why?

016 TEXAS—NOBODY BETTER
by Dan D’Addona
After dominating the last two NCAA Division I Men’s Swimming and Diving Championships, the University of Texas is poised for a three-peat…and they have the talent to win big again!

020 STANFORD—THE PROHIBITIVE FAVORITE
by Dan D’Addona
Not even a relay disqualification—which hurt Stanford’s chances of winning last year’s NCAA Division I Women’s Swimming and Diving Championships—can prevent the Cardinal from taking the title at this year’s meet.

024 FAMILIAR FAVORITES
by James Sica, Diana Pimer and David Rieder
At the start of every season, there’s always hope for a new team to make its way to the top. But in NCAA Division II, Division III, NAIA and NJCAA swimming circles, the top teams just have a way of continuing their winning traditions.

028 OLYMPIC-SIZED DREAMS COME TRUE
by Annie Grevers
Twenty-one-year-old Rio rookie Ryan Murphy navigated the Olympic waters last summer like a seasoned sailor and produced golden results, winning three gold medals and setting a world record in the 100 meter backstroke.

COACHING
009 SPECIAL SETS: TAPER TIPS
by Michael J. Stott
University of Georgia associate head coach Harvey Humphries along with Stanford women’s head coach Greg Meehan and associate head coach Tracy Clusser talk taper

010 LESSONS WITH THE LEGENDS: MIKE PEPPE
by Michael J. Stott

012 SWIMMING TECHNIQUE MISCONCEPTIONS: VIDEO
by Rod Havriluk
Two common misconceptions are that video is an appropriate technology to evaluate the technique of competitive swimmers…and that the video of a champion provides an appropriate model for effective technique. In reality, video does not provide the quantitative data necessary to evaluate technique accurately and unequivocally.

032 RESISTANCE TRAINING: DRAGSOX, PARACHUTES AND OTHER TOOLS
by Michael J. Stott
This is the third and final article of a multipart series on resistance training and how coaches are using it to make their athletes stronger and faster in the water.

043 Q&A WITH COACH BILL WADLEY
by Michael J. Stott

044 HOW THEY TRAIN MATT McHUGH
by Michael J. Stott

TRAINING
027 DRYSIDE TRAINING: THE IM DRYLAND WORKOUT
by J.R. Rosania

JUNIOR SWIMMER
047 UP & COMERS
by Taylor Brien

COLUMNS & SPECIAL SECTIONS
008 A VOICE FOR THE SPORT
034 2017 SWIM CAMP DIRECTORY
048 GUTTER TALK
050 PARTING SHOT

Go to Source

Team Sky doctor prevented Richard Freeman from applying for a fourth Bradley Wiggins TUE

Team Sky doctor Alan Farrell changed the password to the system where doctors request TUEs; Dr Richard Freeman was intending to apply for a TUE for Bradley Wiggins before the 2013 Tour of Britain.

Team Sky doctor prevented Dr Richard Freeman from applying for a fourth therapeutic exemption order (TUE) for Bradley Wiggins, just days before the 2013 Tour of Britain, a race he won.

It is reported in today’s Sunday Times that Alan Farrell, another doctor at Sky, changed the team’s password for the World Anti-Doping Agency’s ADAMS (anti-doping administration and management system) – the program where doctors formally request a TUE – after hearing that Freeman was wanting to apply for a Wiggins TUE before the national tour; it is not known what substance Freeman was hoping to be permitted to give Wiggins.

A new password for ADAMS is required every six months, and three days before the Tour of Britain, Farrell changed Sky’s, without informing Freeman. Farrell explained why he refused to notify Freeman of the password to fellow doctor Richard Usher, who was Sky’s medic at the upcoming race. Usher was supportive of Farrell’s actions.

>>> Everything you need to know about the British Cycling/Sky mystery package saga

In the latest revelation surrounding an investigation that is increasingly becoming focused on the circumspect practises of Freeman, The Sunday Times‘ David Walsh also reveals:

  • Freeman took delivery of an unknown quantity of banned testosterone patches in 2011. He has informed the UK Anti-Doping authorities that they were not intended for any British Cycling or Sky riders and that they were returned, claiming that the delivery was an administrative error.
  • Other doctors at Team Sky disapproved of Wiggins being granted three TUEs to take triamcinolone before the 2011 and 2012 Tour de Frances and 2013 Giro d’Italia. They believed that it was at odds with the team’s ethical standards.
  • 60 and 70 vials of triamcinolone were delivered to British Cycling’s Manchester headquarters in 2011, each containing 40mg.
  • The three other doctors at Sky in 2011 – Steve Baynes, Phil Riley and Usher – were not consulted on Wiggins’ TUE before that year’s Giro, and didn’t find out that one had been administrated until some time later.
  • Farrell was apparently unhappy with the lack of communication between Freeman and his colleagues. Sir Dave Brailsford, the team’s principal, was aware of the tension, but Freeman continued to look after Wiggins.
  • Not long after the 2013 Tour of Britain, Sky introduced a new policy whereby a TUE had to be signed off by two or more doctors.

>>> British Cycling acknowledges ‘serious failings’ over medical package, while Sky deny wrongdoing

These revelations increase the pressure on Freeman, whose actions have come under intense scrutiny.

Dr Steve Peters, a BC doctor, told the Sunday Times about the delivery of testosterone patches. “I was with a colleague when the order arrived and it was immediately brought to our attention. Dr Freeman, who was responsible for ordering medical supplies, explained that the order had never been placed and so must have been sent in error,” he said.

“He contacted the supplier by phone the same day and they confirmed this. I asked Dr Freeman to repack and return it to the supplier, and to make sure they provided written confirmation that it was sent in error and had been received.

“That confirmation arrived and was shown to me by Dr Freeman. I was satisfied that this was simply an administrative error and it wasn’t necessary to escalate it further, and so Dave Brailsford was not made aware.”

After UKAD’s Nicole Sapstead told a Culture, Media and Sport Select Committee last week that the amount of triamcinolone delivered far exceeded what one rider would require, Freeman told UKAD that he treated other staff with the drug.

Brailsford has said that he was given triamcinolone in 2008 to treat a knee injury, while GB coach Keith Lambert has also admitted to being given the drug.

Freeman was due to appear at the Parliament Select Committee last week but didn’t, citing illness. It is reported elsewhere that he declined to give evidence via video link.


Go to Source

Mexican Open: Sam Querrey shocks Rafael Nadal to win title

American tennis player Sam Querrey

American Sam Querrey claimed the biggest title of his career after defeating Rafael Nadal in straight sets in the final of the Mexican Open.

The world number 40 won 6-3 7-6 (7-3) against the second seed, who was chasing his 70th career title.

The Spaniard had reached the final without dropping a set but he had no answer to Querrey’s power.

The 29-year-old from California served 19 aces and hit a host of groundstroke winners.

He did not face a break point in the opening set in Acapulco, racing through it in 29 minutes and breaking the Nadal serve to love in the eighth game with a crosscourt backhand winner.

The Spaniard, 30, fought back in the second set but failed to convert any of his six break point opportunities.

It allowed Querrey, who had beaten three top-10 players, plus Britain’s Kyle Edmund, on his way to the final, to capitalise in the tie-break and dispatch the 14-time major champion for his ninth ATP title.

Go to Source

New Jersey State High School Championship Preview

Agon is the proud sponsor of all high school coverage (recruiting, results, state championships, etc.) on SwimmingWorld.com. For more information about Agon, visit their website AgonSwim.com.

By Katie Wingert, Swimming World College Intern. 

New Jersey’s top high school girls are poised to deliver at tomorrow’s finals of the individual state championship meet. The competition will start at the Gloucester Institute of Technology in Sewell at 10 am on March 5.

The meet will open with a tight 200 yard medley relay race. Montgomery leads the field with a 1:47.33 entry time, but Mendham (1:47.65) and Chatham (1:47.67) are not far behind. Meanwhile, sitting at a deceiving seventh in the psych sheets, the returning state champion and record holder, Scotch Plains Fanwood, maintains the same squad as last year with the exception of their anchor (DeeDee Maizes). Scotch Plains seems likely to move up at least a few more platforms on the podium at finals.

In the women’s 200 yard freestyle, Ocean City’s Amanda Nunan will aim to defend her title in her final high school season. Nunan swam a conservative 1:50.67 in the prelims, which was good for second seed to top-ranked Sophia Kudryashova—the only woman under 1:50, with a 1:49.11—of New Providence. Solidly seeded third, Hillsborough’s Megan Bull posted a 1:50.88 this morning and looks likely to be in the thick of the hunt for gold.

Bull’s choice to swim the 200 freestyle, after silver medaling in the 200 IM last year, leaves the IM field far more open. Caroline Gmelich, a senior from Trinity Hall who placed fifth last year, currently holds the top seed in the event with a 2:05.60. Freshman Grace Yoon of Cherry Hill East owns the second seed in 2:06.45, and just behind her, returning champion Sarah Hardy of Bishop George Ahr (2:06.69) is also poised for the podium.

Meanwhile, a battle is once again brewing in the girls’ 50 yard freestyle. Ryann Styer (23.43) of Ocean City and Abbey Berloco (23.61), who transferred from Princeton High School to Notre Dame this year, will once again duel in the 50 freestyle. Last year, it was Berloco who came out ahead, with Styer only 0.22 seconds behind. The blazing heat promises to parallel last year’s top heat; five of the eight swimmers are returning from the 2016 A-Final, including third-place seed (and 2016 bronze medalist) Darlene Fung.

The 100-yard butterfly promises to be similarly exciting, as last year’s silver medalist, Monika Burzynska of Colonia—seeded with a 55.86—prepares to face off against Pasvack Valley School’s Cassidy Freeman (55.98). The entire heat remains thick with 56-second seed times, including that of third-place seed, Manasquan’s Kathryn Petrone (56.15), as well as that of Mendham’s Mary Laurita (56.48), fresh out of the 50 freestyle.

The 100 yard freestyle will pit the meet’s star distance swimmer, Sophia Kudryashova, against the meet’s star sprinter, Abbey Berloco. Kudryashova is currently the top seed with a 50.79, while Berloco posted a 51.14 in the prelims. To round out the bunch, Immaculate Heart’s Kate Sheridan will prepare for finals at a 51.59.

In the 500 freestyle, Ocean City High School’s Amanda Nunan and Maggie Wallace, last year’s champion and runner-up, respectively, will once again lead the pack. Last year, Nunan broke the meet record and set the pace for Wallace, who finished six seconds behind her. This year, Wallace (4:51.00) goes into Sunday’s final ahead of Nunan (4:51.69), and their closest competitor, Gloucester Catholic’s Emily Jones, remains ten seconds behind (5:01.30).

In the 200 yard freestyle relay, Ocean City High School combined the talents of Nunan and Wallace, along with those of Andrea Teofanova and 50 freestyler Styer for a speedy prelims swim of 1:36.66. Immaculate Heart Academy is not far behind with a well-rounded group of girls, seeded with a 1:36.90. Morristown High School is set up for third, in 1:37.57, but Notre Dame High School—headed up by Berloco, with a prelims time of 1:37.60—seems likely to battle for a spot on the podium as well.

This year’s 100 backstroke final promises to be fast. Last year’s second-place finisher, senior Gmelich of Trinity Hall, is seeded first with a 55.19. She is followed by Shay Hollander of Mount Saint Mary’s Academy, who posted a 56.15 in prelims, and Wall’s Grace Kayal, who dropped considerable time during prelims for her 56.35. Mackenzie O’Connor of Bishop Eustace, the 2016 bronze medalist, is another swimmer to watch. She is currently seeded fifth with a 57.01.

The final individual event of the meet, the girls’ 100 breaststroke, promises to be a close one, as the top eight competitors are all within 1.05 seconds of one another. Yoon currently leads the pack with a 1:04 flat. Rachel Maizes of Scotch Plains, last year’s bronze medalist, is seeded second with a 1:04.09, while Ping’s Lindsay Rispoli posted a 1:04.58 during prelims.

The finals will conclude with the girls’ 400 yard freestyle relay. Immaculate Heart Academy is currently ahead of the field with a 3:31.49, but, based on the split times of Ocean City High School (3:32.77) and Chatham High School (3:34.92), the race for gold will likely be closer than the prelim results might suggest.

All results can be found on Meet Mobile – 2017 Meet of Champions. 

Go to Source

Brent Anderson – Optimize Your Home Practice (10 mins) – Level N/A

What You’ll Need:

No props needed

Explore why we move so you can optimize your home practice with this quick tutorial by Brent Anderson. He goes over the top five reasons why we move so you can get the best benefit from your online training. This will encourage you to move more so you can increase your energy and happiness throughout your life.

(Level N/A)

(Pace N/A)

Mar 05, 2017

(Log In to track)

Go to Source